Zigana Tünelinin Yüzde 60’şı Bitti

banner88

Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı süren, tamamlandığında çift tüp 29 kilometre uzunluğuyla dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzun kara yolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli Projesi'nde yüzde 60 seviyelerine yaklaşıldı.

Zigana Tünelinin Yüzde 60’şı Bitti

Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı süren, tamamlandığında çift tüp 29 kilometre uzunluğuyla dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzun kara yolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli Projesi'nde yüzde 60 seviyelerine yaklaşıldı.

Dogu Karadeniz bölgesini  Ortadoğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan Tarihi İpek yolu'nda Gümüşhane yönünde yapımına Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016'da başlanan projede, çok sayıda personel 24 saat görev yapıyor

Mevcut yolu 8 kilometre daha kısaltacak tünelin bölgeye yatırım yapacak girişimciler için lojistik açısından maliyetleri düşüreceği ve limana ulaşımı kolaylaştırması öngörülüyor.

Proje kapsamında ayrıca, Türkiye’de ilk defa karayolu tünellerinde uygulanacak havalandırma sistemlerinin bir parçası olan 3 noktada 6 adet havalandırma şaft yapı çalışmaları da eş zamanlı olarak ilerliyor.

Haziran 2020'de bitirilmesi hedeflenen Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi'nden bin 15 metre kotundan girilerek, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılıp daha sonra yüzde 0,85 eğimle Köstere Vadisi'nden bin 212 metre kotundan çıkmak suretiyle Zigana Dağı geçilecek.

Trabzon il sınırları içerisinden başlayan Zigana Tüneli Gümüşhane il sınırları içerisinde Köstere Mevkiinden çıkarak Köstere Deresi–Gümüşhane arası devlet yolu güzergâhına bağlanacaktır.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde yaptığı açıklamada; "Yeni Zigana Tünelimizde şu aşamada Trabzon ve Gümüşhane yönünden çift taraflı olarak 7 gün 24 saat esasına göre çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Yaklaşık olarak yüzde altmış seviyesinde iş tamamlanmış durumda. İçerideki çalışmalarda zaman zaman su basması vs. bütün olumsuzluklara rağmen büyük bir fedakârlık ile çalışıldığını memnuniyetle müşahade ettim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  talimatları çerçevesinde bütün arkadaşlarımız olağanüstü bir gayretle çalışıyor. İki yönden de Karayolları teknik ekiplerimizin kontrolünde büyük bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalarda desteği olan ve Zigana Tünelinin bölgemize kazandırılması noktasında çok büyük emekleri olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Karayolları Genel Müdürümüze, Karayolları Bölge Müdürümüze ve bu projeyi yürüten Cengiz İnşaatın değerli yöneticilerine, şantiyemizin değerli sorumlusuna, buradaki tüm teknik personel ve işçilere tekraren teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

banner90

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 09:22

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir