Torul’da Turizm Haftası Kutlaması

banner88

43. Turizm haftası Etkinliği Torul ilçesinin tarihi Torul kalesinde bulunan Cam seyir terasında görkemli bir program ile kutlandı.

Gümüşhane’de 43.Turizm Haftası, 240 metrelik irtifasıyla Türkiye’nin en yüksek cam seyir teraslarından birisi olan Torul Kalesi Cam Seyir terasının bulunduğu alanda Tuğrulbey Otağı önünde gerçekleştirildi.

150 metrekarelik alanı ve 45 metrelik direğiyle Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olan dev Türk bayrağının gölgesinde gerçekleştirilen etkinlikte turizm ateşinin yakılmasının ardından su ve medeniyet konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Vali Vekili Ali Arıkan, Belediye Başkan Vekili Özcan Ulutaş, Torul Kaymakam Vekili Kürtün Kaymakamı Ekrem Çeçen, Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir, Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, Özkürün Belediye Başkanı Yakup Turgut, Ak Parti Torul İlçe Başkanı Osman Karabulut, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, yerden 240 metrelik yüksekliğiyle Torul Kalesi Cam Seyir terasının kısa zamanda Gümüşhane turizminde önemli bir marka haline geldiğini söyledi.

banner90
Alternatif turizm türlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte Gümüşhane’nin de coğrafyasında barındırdığı doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirasıyla alternatif turizmde alternatifsiz iller arasında ön sıralarda yer aldığı kaydeden Ateş, tarihte birçok medeniyetin izini taşıyan antik kent merkezleri ve 400’e yakın tescilli sivil mimarimiz örneğinin bulunduğunu ifade etti.

Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir ise konuşmasında bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizmin dünyanın çiçeği olduğunu belirterek, turizmin Türkiye’nin zenginleşmesi, tanıtılması, güçlenmesi, insanların refah içerisinde mutlu bir şeklide yaşayabilmesi için çok büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Gümüşhane tanıtım filminin de izlettirildiği programda daha sonra halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi. Yöresel sanatçılar konserinde ise alanda bulunan yüzlerce vatandaş el ele horon oynadı.

Kaynak : Gümüşhane gn.tr

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 15:25

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir