Türkiye’nin en uzun Tüneli Torul’da

banner88

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Zigana dağında yapımı devam eden yeni Zigana Tüneli Türkiye’nin en uzun Dünyanın ise 2. Uzun tüneli Torul sınırlarında yapılıyor. Yeni Zigana Tünelinde Trabzon ve Gümüşhane tarafından yapılan çalışmalarda Toplam 17. Bin 938 metrelik kazı çalışmaları tamamlandı.

Türkiye’nin en uzun Tüneli Torul’da

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Zigana dağında yapımı devam eden yeni Zigana Tüneli Türkiye’nin en uzun Dünyanın ise 2.  Uzun tüneli Torul sınırlarında  yapılıyor. Yeni Zigana Tünelinde Trabzon ve Gümüşhane tarafından yapılan çalışmalarda Toplam 17. Bin 938 metrelik kazı çalışmaları tamamlandı.  

Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan Zigana dağı Tünelinin 42 yıl önce temeli atılan eski Zigana Tüneli yaklaşık 14 yılda hizmete açılan 700 metrelik Zigana tünelinin ardından bölgede başlayan Türkiye’nin en Uzun Dünyanın ise 2 Çift tüplü Yeni Zigana Tüneli Trabzon Maçka Başaran köy mevkiinden öte taraftan Gümüşhane Torul Köstere mevkiinden Türkiye’nin en uzun tünelinin yapımına çift taraflı çalışmalar hızla sürüyor.

Yaklaşık14,5 kilometrelik çift tüplü Yeni Zigana Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte  toplam 15,1 kilometrelik yeni güzergah projesi olarak belirlendi. Kültürel ve sosyal açıdan çok önemli bir konumda olan 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolunun, bölünmüş yol standartlarına çıkartılması, mevcut yol geometresinin 2x2 şeritli yol haline getirilmesi ve mevcut tünele göre yaklaşık 560 metre daha düşük kottan geçerek yolun yaklaşık 8 kilometre kısaltılacak.

Uluslararası karayolu ulaşımının daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkı sağlayacak olan tünelde devam eden yapım çalışmalarında Trabzon yönünde sol tüp 4 bin 536 metre, sağ tüp 4 bin 406 metre ile toplamda 8 bin 942 metreye ulaşıldı.

Gümüşhane yönünden sol tüp 4 bin 514 metre, sağ tüp 4 bin 482 metre ile toplamda 8 bin 996 metre ilerleme sağlanırken, her iki tüpte toplamda 17 bin 938 metre ile kazı çalışması yüzde 60 oranında tamamlandı. Gümüşhane yönünden 4 bin 579 metre, Trabzon yönünden 4 bin 140 metre olmak üzere toplamda 8 bin 719 metre ile yüzde 30 oranında kaplama betonu imalatı yapıldı.

banner90
Özellikle kış aylarında yağışın ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış olacak. Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Yeni Zigana Tüneli bittiğinde Ovit Tüneli’ni de geçerek Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak.

Gümüşhane yönünde Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da çalışmalarına başlanılan Zigana Tüneli, tamamlandığında 90 kilometre ve arabayla 1,5 saat olan güzergah 11 kilometre kısalarak 79 kilometreye ve 45 dakikaya düşecek. Özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda sürücülerin korkulu rüyası olan keskin virajlar ve rampalar tünel tamamlandığında ortadan kalkacak. Böylece daha konforlu, daha güvenli ve daha ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanacak.

Türkiye’de ilk defa yeni bir teknik kullanılacak

Tamamlandığından Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nin havalandırma sistemi Türkiye’de ilk defa kullanılacak yeni teknikte donatılacak. Yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak. Bu sistem sayesinde şaftın içerisine yağmur ve kar girmemiş olacak.

Tünelde Gümüşhane yönünden 2 no'lu servis şaftı, 3 no'lu havalandırma şaftı ve Trabzon yönünden 1 no'lu servis şaftı olmak üzere 3 tane 608 metrelik şaft kazırı tamamlandı. 2 no'lu servis şaftı iç kaplama imalatı tamamlanırken 3 no'lu havalandırma şaft iç kaplama imalatı ise devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 11:56

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir