Torul’da Hayvan Vurgunu!

Şanlıurfa’dan Gümüşhane’nin Torul ilçesine yerleşen dolandırıcılar Kiraladıkları mandırada ilçe halkına artık buraya yerleştik ve burada hayvancılık yapacağız vaatleriyle ilçe halkını kandırıp İlçe halkının Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanlarını toplayan Dolandırıcılar bir gecede kayıplara karıştılar.

Torul’da Hayvan Vurgunu!

Şanlıurfa’dan Gümüşhane’nin Torul ilçesine yerleşen dolandırıcılar Kiraladıkları mandırada ilçe halkına artık buraya yerleştik ve burada hayvancılık yapacağız vaatleriyle ilçe halkını kandırıp İlçe halkının Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanlarını toplayan Dolandırıcılar bir gecede kayıplara karıştılar.

Şanlıurfa’dan Torul ilçesine gelip yerleşen C.E adlı dolandırıcı ilçede hayvan üreticileri ile sık sık görüşme sağlayan dolandırıcı 3- 4 ay gibi bir zaman diliminde Hayvancılıkla uğraşan kişilerin güvenini kazandıktan sonra bir gecede hayvancılık yapan kişilerin Büyük baş ve küçükbaş hayvanlarını üreticilerin aracını çalarak kayıplara karışan dolandırıcılar ilçe halkına milyarlarca maddi zarar vererek kayıplara karıştılar.

Olayın mağdurlarından olan ve dolandırıcıya 10 büyükbaş, 30 küçükbaş hayvanının yanında yeni aldığı aracını da kaptıran Şenol Ayvaz, Aksüt köyünde hayvancılıkla uğraştığını, son yıllarda bu işi yapmaya başladığını belirterek, “Bu yıl kurban getirdiğim pazarda hayvanlarımı çarptırdım. Benim 10 büyükbaş, 30 küçükbaş hayvanımı çarptı. Ben Urfalıyım diyerek geldi burada oturdu, 3-4 aydır burada alışveriş yapıyordu. Sonra burada ne kadar mal varsa topladı kaçtı gitti. Ben mağdurum. Beni bitirdi. 70-80 bin lira param gitti. Borçlarımı ödeyemiyorum. Ben battım, artık huzura çıkamıyorum. Bu konuda başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere yetkililerden paramızı ve hayvanlarımızı kurtarmak için yardım istiyoruz” dedi.

Hem hayvanlarını hem aracını kaçırdı

Dolandırıcı şahsın parasını Kurban Bayramı’nda ödemek kaydıyla aldığı aracını da satın almak için pazarlık yaptığını ve onun da parasını ödemeden götürdüğünü dile getiren Ayvaz, “Aracım için pazarlık yaptık. Bende aracı bir arkadaşımdan almış ve parasını bu Kurban Bayramı’nda ödeyeceğimi demiştim. O adam benden aracımı ve hayvanlarımı alarak buradan gecenin bir yarısı kaçtı gitti. Aracın devrini yapmadığım için mal sahibi çalıntı ihbarı yaptı. Araç Şanlıurfa’da yediemine çekildi” diye konuştu.

“Milletin parasını ödemeden gecenin bir yarısında kaçtı gitti, telefonlarımızı engelledi”

Kendisiyle birlikte sadece Torul ilçesinde dolandırılan 10’dan fazla üretici olduğunu ifade eden Ayvaz, “Dolandırıldık, hayatımız kaydı. Hayvanları Kurban Bayramı’ndan 3 gün önce topladı. Sürekli şu gün ödeyeceğim, bugün ödeyeceğim dedi. Milletin parasını ödemeden gecenin bir yarısında kaçtı gitti. Telefonla kendisine bir kez ulaştık, ondan sonra da engel koydu arayamıyoruz. Ulaştığımızda şu gün ödeyeceğim, bugün ödeyeceğim demişti. Geçtiğimiz Cuma günü de tüm telefonlarımıza engel koydu. Daha telefonuna ulaşamıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizim malımızı, canımızı aldı gittiler”

Kurban pazarından aldığı hayvanları doldurduğu mandırayı da gösteren Ayvaz, “Hayvanlarımızı buraya doldurup bir gecede aldı gitti. Biz battık, bittik ve mağduruz. Biz devletimizden, Cumhurbaşkanımızdan, İçişleri Bakanımızdan yardım istiyoruz. Bizi kurtarsınlar. Benim hayvanlarımı buradan çaldı götürdü. Buna alışveriş demiyoruz. Bizi mahrum etti. Aracımı da buraya getirdi, buradan aldı gitti. İntihar edecek hale geldik. Devletten, milletten yardım istiyoruz. Böyle adamları yaşatmasınlar. Gariban üreticiyi, köylü vatandaşı dolandırıp kaçıp gittiler. Bizim malımızı, canımızı aldı gittiler” ifadelerini kullandı.

“Diğer ilçelerden de bizi arıyorlar. İl genelinde kaç kişiyi dolandırdı, kaç hayvan aldı gitti bilmiyoruz”

Şahsa 17 küçükbaş hayvanını kaptıran üreticilerden Adil Ayvaz ise şunları söyledi: “Bu adam buraya yerleşerek bizi kandırdı. Hayvanlarımızı kiraladığı mandıraya doldurdu ve gecenin bir yarısı çekip gitti. Parasını da vermedi. Ödeyeceğim dedi ödemedi. Telefonlara da bakmıyor. Arkadaşlarımız şikayetçi oldu ama yardımcı olmadılar bize. Torul’un yanısıra Kelkit’ten, Şiran’dan da bizi arayan üretici arkadaşlarımız oldu bu şahısla ilgili. Hayvanları alıp parasını ödemeden gitmiş. İl genelinde kaç kişiyi dolandırdı, kaç hayvan aldı gitti bilmiyoruz. ‘Artık burada yaşayacağım. Urfa’daki malımı satacağım, buradan mal alacağım’ diyerek bizi kandırdı. Ailesiyle geldi. Bizde ona inan

Kaynak: gümüşhane gn.tr

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2019, 22:27

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

sanalbasin.com üyesidir