Torul’dan yeni Dünya Yıldızı Doğuyor!

banner88

Gümüşhane’nin Torul İlçesinde lise son sınıfta bilek güreşi ile tanışan 19 yaşındaki Rabia Kayahan Avrupa şampiyonluğundan sonra hedefi uzun süre dünya şampiyonluğunu hedefliyor.

Torul’dan yeni Dünya Yıldızı Doğuyor!

Gümüşhane’nin Torul İlçesinde lise son sınıfta bilek güreşi ile tanışan 19 yaşındaki Rabia Kayahan Avrupa şampiyonluğundan sonra hedefi uzun süre dünya şampiyonluğunu hedefliyor. 

Bayburt Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulunda Öğrenci Torul’u kızımız Rabia Kayahan’ın, İmam Hatip döneminde Beden Eğitim Öğretmeninin yön enlendirmesi ile Çok Sevdiği bilek güreşi sporunu profesyoneli olmak için kolları sıvayan Torul’u kızımız, Kayahan, çalışmalarına aralıksız devam etti.

Torul’u Rabia Kayahan,  katıldığı ilk Türkiye şampiyonasında sol kolda birinci, sağ kolda üçüncü olan, Bulgaristan’da katıldığı ilk Avrupa Şampiyonasında da sağ ve sol kolda Avrupa şampiyonu olan, Antalya’da katıldığı ilk Dünya Bilek Güreşi şampiyonasında da sağ kolda dünya üçüncüsü, sol kolda dünya dördüncüsü olan Rabia Kayahan, Ekim ayı sonunda Romanya’da yapılacak dünya şampiyonasında birincilik hedefiyle durmadan çalışıyor.

Torul’unun Hedefi Büyük olur!

Bir zamanlar Torul’da gençleri kahvehane kültüründen uzak tutmak isteyen Torul’u Beden Eğitim Öğretmeni Ümit Terzi ve şuan ki Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir’in Torul voleybol takımını kurmasından sonra Türkiye Voleybol sporunda kimsenin hayal bile edemediği Torul voleybol bir anda Türkiye Voleybol 1.Liginde yerini alan Torul voleybol takımı ilçenin ismini dünyaya duyurdu. Artık Torul Büyüyor, gelişiyor, Torul’ular  Gümüşhane’nin ismini Türkiye’ye değil  dünyaya duyurmaya kararlı Torul voleybolun ardından  Türkiye Bilek Güreşi  Müsabakalarında Torul’u 19 yaşındaki gururumuz  biricik kızımız Rabia  Kayahan’ın  Türkiye bilek güreşinde gösterdiği Avrupa şampiyonluğu  başarısının ardından Torul’u Rabia’nın hedefi Dünya şampiyonluğu  için Kızımız Rabia Kayahan’a  Dünya Şampiyonluğu yolunda Torul Haber ailesi olarak tüm Torul’ular adına kızımıza başarılar dileriz. 

banner90
“Neden başka bölüm değil de BESYO”, “İmam hatip lisesi mezunusun neden ilahiyata değil de BESYO’ya gittin” şeklindeki eleştirilere aldırış etmeden sevdiği işi yapan Kayahan, erkek sporu olarak bilinen bilek güreşini seçince “yapamazsın”, “erkek sporu”, “kızların gücü yetmez” cümlelerine maruz kaldı.

Gümüşhane’de milli takım antrenörü Davut Altuntaş nezaretinde çalışmalara başlayan Kayahan, katıldığı yarışmaların hepsinden madalya ile döndü.

Başta babası olmak üzere ailesinin her koşulda şartsız destek verdiği Kayahan’ın yeni hedefi ekim ayı sonunda Romanya’da yapılacak olan dünya şampiyonasından da dereceyle dönmek ve bu başarısını uzun yıllar sürdürmek.

Hayatı boyunca sporu çok sevdiğini kaydeden Kayahan, “Ailem hep yanımda oldu. Ben sporu çok sevdiğim için çok mutluyum. Özellikle babam daima arkamda oldu, motive etti. Annem de aynı şekilde, ablalarımdan da çok destek gördüm. Biz bu başarıları elde ederek olumsuz düşünenlerin bu düşüncelerini değiştirmeye çalışıyoruz. Sevmeden başarılı olma şansınız yok” dedi.

“Çalışıyorum, emek veriyorum ve başaracağıma inanıyorum”

Torul’da ilk bayan milli sporcu olduğunu, kendisinden başka da bilek güreşiyle uğraşan bayan sporcu olmadığını kaydeden Kayahan, “Bilek güreşini sadece erkekler yapabilir diye bir şey yok. Hedeflerim var. Çalışıyorum, emek veriyorum ve başaracağıma inanıyorum. Torul’da ilk bayan milli sporcuyum. Bunu yavaş yavaş başardığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Hedefinin dünya şampiyonu olmak ve bunu uzun yıllar sürdürmek olduğunu dile getiren Kayahan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu yıl 70 kilogram 21 yaş altı bayanlarda Türkiye şampiyonasında sağ ve sol kolda şampiyonu, büyük bayanlarda da Türkiye ikincisi oldum. Bunun ardından Mayıs ayında Yunanistan’da ki Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonasından da sağ kolda ikinci, sol kolda üçüncü oldum. Ekim ayı sonunda Romanya’da dünya şampiyonası olacak. Oraya hazırlanıyorum. Sıkı bir antrenman programımız var. Geçen yıl dünya üçüncülüğüm oldu. Hedefimiz ve emeğimiz var. Başaracağıma inanıyorum.”

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir