Gümüşhane’de Üstü Açık Cami

banner88

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Özkürtün Beldesi sınırlarında bulunan kadırga yaylasında bulunan Üstü acık çift Minareli cami de 557 yıllık ibadet devam ediyor. Tarihi Cami çift minareli kenarları 1,5 yüksekliğinde taş duvarla çevrili cami ziyaretçileri büyüleyen en büyük özelliği ise üstünün açık olmasına rağmen caminin içine yağmur yağmıyor.

Gümüşhane’de Üstü Açık Cami

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Özkürtün Beldesi sınırlarında bulunan kadırga yaylasında bulunan Üstü acık çift Minareli cami de 557 yıllık ibadet devam ediyor.  Tarihi Cami çift minareli kenarları 1,5 yüksekliğinde taş duvarla çevrili cami ziyaretçileri büyüleyen en büyük özelliği ise üstünün açık olmasına rağmen caminin içine yağmur yağmıyor.

557 yıllık Gelenek Devam Ediyor

Gümüşhane’nin yaylaları arasında en güzel Kadırga Yaylasında bulunan atalarımızdan bize miras kalan 557 yıl önce atalarımızın yaylada çift minare üzerine kenarları 1,5 metre yükseklikteki ata mirası olan Camide yaylacıların ibadetleri devam ediyor.  

Kadırga Yaylası Gümüşhane’nin mi? Trabzon’un mu?

Kadırga Yaylası ile en çok merak edilen konu kadırga yaylası Gümüşhane’nin mi, Trabzon’un mu?  Sorusu soruluyor.  Bu sorunun araştırılmasına bile gerek yok. Kadırga yaylası Gümüşhane’nin yaylasıdır. Trabzon’un Kadırga yaylası diye bir yaylası yoktur.  Gümüşhane Trabzon bir birine yakın iki kardeş il olduğundan kadırga yaylasına yakın ve komşu olan yaylalar Kadırga Yaylasında yapılan yayla şenliklerine komşu olan Beşikdüzü, Şalpazarı, Tonya ve Maçka ilçelerinin yaylaları da misafir olarak katılmaktadır. Kadırga Yaylası Gümüşhane’nin Kürtün İlçesinin Özkürtün Beldesinin  ilçesinin yaylasıdır.

Kürtün ve Özkürtün’ün ihtiyar heyetinin önde gelen isimlerinden Kadırga yaylasında yaptığımız söyleşilerde Kadırga yaylasında eskiden Trabzon Gümüşhane arasında birçok sıkıntılar oldu.  Trabzonlular yaylada bulunan evlerimizi yaktılar. Şükürler olsun bu kavgalar geride kaldı.  Hem il olarak hem de yayladan bize komsu olan Trabzon’un Şalpazarı, Beşikdüzü, Tonya ve Maçka ilçelerinin Kadırga Yaylasına yakın komşularımız Kadırga Yaylamızda bulunan tarihi Üstü Açık Camide bir araya gelerek aynı kıbleye dönerek ibadetlerimizi yapıyoruz ve Kadırga yayla şenliğini hep birlikte dostluk kardeşlik içerisinde yapıyoruz.

Kadırga Yaylasın ‘da yüz yıllık geleneksel Kadırga Yayla şenliğini Gümüşhane Kürtün Özkürtün  ve komşularımız olan  Beşikdüzü, Şalpazarı,  Tonya  ve Maçka ilkelerinin  yaylacıları ile geleneksel olarak  devam ediyoruz. Atalarımızdan bizlere miras kalan Kadırga Yaylasında bulunan Caminin içerisinde namaz kılınırken Caminin içerisine yağmur yağmıyor. Bu gelenek bizlere miras kaldı, bizde bu mirası sizlere miras bırakıyoruz sizde bu geleneksel mirası sizden sora gelen kuşaklara bırakacaksınız şeklinde açıkladılar.

banner90
Fatih Sultan Mehmet’e Burada Namaz kıldı.

Kadırga Yaylasında bulunan caminin yerinde Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Trabzon’u fethettikten sonra askerleriyle birlikte kadırga Yaylasında bulunan tarihi camide namaz kıldığı rivayet ediliyor.  Bu yüzden kadırga camisi tarihi unvanını aldığı Yayla zamanları Kadırgaya gelen yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz ayında her yıl bu tarihi camide namaz kılmak için geliyoruz. Böyle buram buram tarih kokan cami yetkililer tarafından korumaya alınması gerekiyor.

Kadırga Yaylasının Sorunları

Kadırga yaylasının en büyük sorunlarından birisi Özellikle Yaz ayında ‘Otçular Haftası ‘ olarak bilinen en kalabalık şenlikte yaylada yeterli VC’nin olmadığı yapılan şikâyetler arasında yerini aldı.  Özellikle Böyle Karadeniz bölgesini incisi olan doğa özelliğine sahip Kadırga yaylası  Doğu Karadeniz  Kalkınma Ajansı aracılığıyla daha modern tesisler yapılabilir ve mutlaka kadırga yaylası yaz ve kış Turizmine kazandırmalı şekillinde açıkladılar.  

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 16:47

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir