Gümüşhane Kürtün'de Jandarma Köylüleri Tartakladı

banner88

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Kuşluk Köyünün yaylasına kaçak yapılara vurulan yola müsaade etmeyen Köylüler Jandarma tarafından tartaklandı olayla ilgili 2 yaralı ve 2 gözaltı var.

Olay Gümüşhane’nin Kürtün İlçesinin Kuşluk köyü yaylasında meydana geldi. Kuşluk köy muhtarı Adem Aydın’ın Torul Habere yaptığı açıklamasında “köyümüzün yaylasında  dedelerimizin parayla aldığı  ekili ve tapulu araziden  Gümüşhane Valiliği ve Kürtün kaymakamlığı  her hangi bir tapu kadastro  çalışması yapmadan  İlçemizin Kızılcatam köyünün yayla evlerine  tapulu ve ekili  arazi üzerinden vurulacak olan yola köylülerimiz haklı olarak karşı çıkmıştır. Kürün Kaymakamlığının talimatıyla bölgeye gelen iş makinesi ve güvenlik güçleri  köylülerin tapulu ve ekili arazisine sahip çıktığından jandarma ekipleri tarafından köylülerin üzerine  biber gazı sıkıldı”dedi.

2 Yaralı var

Köylülerle jandarma arasında çıkan tartışmada köylüler jandarma ekiplerine  gelin gelin silahla gelin sesleri yükseldi. Köylülerin güvenlik güçlerine yol için direndiği tartışmada  2 kişi yaralandı Yaralı vatandaşlar Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Jandarma ekipleri tarafından Köy Muhtarı  Adem Aydın’ı kelepçe vurmaya kalkan  jandarma ekipleri  Muhtar Adem Aydın’ı da tartaklandı  muhtarda  an itibariyle Gümüşhane  Devlet Hastanesinde  tedavi altına alındı. Gözaltına alınan 2 kişide serbest bırakıldı.

Kaymakam Ekrem ÇEÇEN ve Jandarma Komutanı Hakkında Suç Duyurusu

banner90
Köyümüzün Yayla sınırları içerisinde atalarımızdan bize miras kalan tapulu ve ekili arazimiz üzerinden yol yaptırmaya  izin vermedik diye bize karakol komutanı kelepçe vurmak istedi  ben emri kaymakamdan aldım diyerek  ifade etti. Muhtar Adem Aydın hem ilçe kaymakamı hem de karakol  komutanı hakkında Cumhuriyet Savcılığına Suç duyurusunda  bulunacağını ve içişleri bakanlığına da şikayet edeceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 00:03

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
elma
elma - 3 yıl Önce

ben köylere ve yaylalara yol yapılması için cimer'e bir dünya talepte bulunuyorum. Bunlar ise yol yapılmasına karşı, Allah akıl fikir versin. Halka rağmen hizmete devam. Gün gelecek o açılan yoldan gidip gelecekler. O insanlar şimdilik bunu kavrayamıyorlar. Yol yapılmasında emeği geçen tüm devlet personeline teşekkür ederim.
"GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR"

Tutkum
Tutkum - 3 yıl Önce

Yıllardır yüklerini sırtlarında taşıyarak ÇATIKURU Yaylasına gitmeye çalışan vatandaşların talebi üzerine il özel idare programına alınan yol yapım işi için ilçe özel idare araçlarının yol çalışması yapmak için intikal ettikleri sırada köy muhtarının köy halkını galeyana getirmesiyle jandarmayı taşlayarak olay çıkarma çabasında olduğu videonun tamamında var jandarma kardeşlerimizin ikna çabalarına karşı muhtar olayı büyütmenin peşinde olduğu görülüyor askeri taşlayın diyen sanırım muhtarın eşi.ulusal medya haberlerinde çıktığı gibi yolun kimsenin arazisinden geçmediği devletin mera alanından geçtiği açıklaması yapılırken habertorulun bu paylaşımı yapması doğru değil.millet yol vurulsun diye uğraşırken burda yola engel olmaya çalışan muhtar yarın bu yollar çocuklarımıza ve geleceğimize lazım olacak.devlet burda mağdur olan halkın yardımı için yol yapmak için uğraşıyor muhtar engel olmak için uğraşıyor

Cepni
Cepni - 3 yıl Önce

Bu çağda bu medeniyetin dışında kalmış bu halka nasıl davranacakti jandarma. Mesele yayla evi yikma değil komşu koyun yaylasına yapılacak yolu engelleme düşmanca hareket etme. Haberde anlatıldığı gibi yol da tapulu araziden geçmiyor. Tapulu arazide geçen kısmını zaten kendileri kendi yaylaları için yaptırmış. Bos çakıl araziden geçiyor. Hiçbir tapulu arazide devlet tapu bedelini ödemeden yol yaptırmaz. Torul haberden de ricam haberi düzeltmesi

Ümmü Gülsüm
Ümmü Gülsüm - 3 yıl Önce

Kuşluk köyü muhtarı 10 yıldır bu köye hizmet ediyor gerek kuşluk köyü torulu bağlarken iki köyün zenginleri yolu vurdurdu kendi kullandığı yaylaya iki tane yol yaptırdı elleri öpülesi muhtarımız bilmeden yaşamadan yorum yapmaya hakkınız yok bu köyde biz yaşıyoruz biz biliyoruz yayla bizim yaylamiz tapu bizim. Gerekirse. Biz yolumuzu vururuz kimseye gerek yok kizilcatam köyünün. Hiç bir hakkı yoktur bizim yaylamiz zorla kullanıyor kaçak ve bzim köyümüzün suyunu kullanıyor once gelin köy halkından dinleyin sonra yorum yapın lütfen. Haberi yapan torul habere öncelikle Sonra Bize destek olan herkese teşekkürler ve kuşluk muhtarı adem Aydın'ın sonuna kadar arkasındayız iyi ki var hakkımızı arayacağız sonu kadar. Hasta olan öncelikle muhtarımızı ve eşine Harun aslana geçmiş olsun. Biz hiç bir zaman askerimize karşı değiliz. Yanlarindayiz Yasan olaya sebep olan kişiler inşAllah cezasını bulur.

Tutkum
Tutkum - 3 yıl Önce

kime göre hukuksuz muhtar ve galeyana gelen 20 kişi içinmi yoksa diğer köyde sırtında yük taşıyarak yaylaya çıkmak isteyen halk içinmi kimin için hukuksuz??? Burda program yapılırken bu yol plan içine alınırken muhtarın bilgisi yokmuydu ???devlet hukuksuz iş yapmaz talep edılır programa alınır sırasıyla yapılır.ya hepsını gectım askere taş atın ne demek bunun hiç bir izahı yoktur olamazda

sakar29
sakar29 - 3 yıl Önce

Vatandaşın tapulu arazisinden yol vurmak için ya istimlak etmeniz gerekir ya da vatandaşı ikan etmeniz gerekiyor. Demek ki Kürtün İlçe Özel İdare Müdürü için özel bir yere yol yapılacak ki yasa dışı şekilde işlemler yapılmış. Hizmet isteyen vatandaşa kırk dereden su getiren İlçe Özel İdare Müdürü burada nasıl hizmet aşıkına burada tutulmuş araştırılsın

sakar29
sakar29 - 3 yıl Önce

Arkadaşlar, İlçe Özel İdarenin yaptığı işlem hukuksuzdur. Köylüden onay almadan Jandarma zoru ile yol açılmaz. Burada yapılanlar ile işin içeriğinin ve İlçe Özel İdarenin yetkililerinin yoldan fayda sağlayacak kişiler ile ilişkileri araştırılması gerekir. Aksi takdirde bu olayın aydınlatılması mümkün değildir.

sakar29
sakar29 - 3 yıl Önce

Tutkum
Sana tavsiyem birazcık hukuk öğrenebilmen için okuman dır. Vatandaşın yolu olmayabilir. Bu yolun yapılması için İl Özel İdaresi ve Kaymakamlık görevlerini yapmış mı? Vatandaşın Tapulu arazisinden geçen yol için vatandaştan imzalı muavakat almış mı? İstimalak yapılması için her hangi bir işlem yapılmış mı? Yapılan yolun Başka yönden devlet arazisinden veya ormandan geçme şansı yok mu? Etüd yapılması için Harita Kadastrodan görevli çağırılmış mı? Bütün bunlar yapılmadan vatandaşın yerine cebren yol yapma hakkını Ne Valiye ne İlçe Özel İdare Müdürüne ne de Kaymakama Anayasa ve yasalarımız vermiyor. Gelsin devlet ya benim evimi yerimi istediği gibi kullansın bunun adı haneye tecavüzdür. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir.Köylüsün anlarım. Ama hukuk ve yasalarda önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal ve Hukuk Devletidir. Saygılar.


SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir