köse'de Kuru fasulye Tarlada Satılıyor

banner88

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde Sofraların olmasa olmaz damak tadı Kuru fasulye hasadına başlandı. Yaklaşık 15 veya 20 gün sürecek kuru fasulye hasadı Meşhur kuru fasulye arık tarlada satılmaya başlandı.

köse'de Kuru fasulye Tarlada Satılıyor

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde Sofraların olmasa olmaz damak tadı Kuru fasulye hasadına başlandı. Yaklaşık 15 veya 20 gün sürecek kuru fasulye hasadı Meşhur kuru fasulye arık tarlada satılmaya başlandı.

Köse’de tarım ile uğraşan çiftçiler İlçenin Dünyaca ünlü Kuru Fasulye Hasadı sulama sorunundan dolayı güçlük içerisinde olan çiftçilerin yüzünü Köse’de yapılan sulama göletleri güldürdü. Sulama göletlerinin sayesin kuru fasulye hasadı çiftçilerin yüzünü güldürerek Sofraların olmasa olmaz damak tatlarından birisi olan Kuru Fasulye artık tarlada satılıyor.

 Köse’de önceki yıllar içerisinde sulama sorunundan dolayı arpa, buğdaya dayalı Tarımla geçimlerini sağlayan çiftçiler Köse’de Ak Parti Hükümeti döneminde yaptırılan sulama göletlerinin sayesinde Arpa Buğday hasadıyla uğraşan çiftçiler tarlalarına Kuru Fasulye ekmeye başladı.  Göletlerin sayesinde, Kuru Fasulye hasadından memnun kalan köylüler Ürünlerini pazara getirmeden tarlada yok satılıyor kuru fasulye.

İlçeye bağlı Övünce köyünde arıcılığın yanında yaklaşık 10 dönümlük tarlasında kuru fasulye üretimi yapan 9 çocuk babası Üzeyir Meral, “Yaklaşık 10 yıldır bu işle uğraşıyoruz. Bizim burada kuru fasulye yetiştiriciliği tuttu ve iyi mahsul alıyoruz. Bu yıl daha iyi mahsul çıktı” dedi.

banner90
Sulama barajlarının yapılmasının ardından sulu tarıma geçtiklerini kaydeden Meral, “Devletimizden, hükümetimizden Allah razı olsun. Köse’nin nerdeyse her köyünün kullanacağı sulama barajları yapıldı. Bizim köyümüzde de 2-3 yerden su alma imkanımız var. Sulama kanallarıyla fasulyemizi rahatlıkla suluyoruz. Eskiden zor oluyordu sulama işi. Yeni sulama sistemiyle çok rahatladık. Verimde artış yeni sulama sistemiyle oldu. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur misali verim oluyor. Bu yıl ürün çok güzel. Hem taneleri iri hem de dolgun” diye konuştu.

Köse kuru fasulyesinin çok lezzetli olduğunu, et katılmadan bile et tadında olduğunu, bunun sebebinin de hem toprak yapısı hem de organik yapmalarından geldiğini ifade eden Meral, bu yıl dönümde 200 kilogramdan fazla verim olduğunu, başta Erzurum olmak üzere çevre illerden ve ilçelerden alıcıların mahsul meydana gelmeden talepte bulunduklarını söyledi.

Fasulyenin ekimi ve hasat dönemi 3 ay sürdüğünü, hasat döneminde otlarının yolunduktan sonra pişmeye hazır hale gelmesi için 15 günlük zorlu bir sürecin gerektiğini anlatan Meral, “Topladık, yolduk ve kurumaya bıraktık. Fasulyelerin kökleri kuruyunca bir araya toplayıp harman yapacağız. Ardından patoza vurup taneleri çıkaracağız. Ondan sonra tüm fasulyeler kadınlar ve çocuklar tarafından evde tek tek seçilecek, ayrılacak. Fasulye kazanç getiren bir iş. Başka ürünler ekseydik para etmeyecekti. Bölgemizde barajların yapılmasından sonra ekonomik getirisi daha fazla olduğu için fasulye üretimine geçtik” şeklinde konuştu.

İl genelinde 3 bin 500 dönüm alanda ticari olarak üretimi yapılan kuru fasulyede bu yılki rekolte beklentisi 735 ton olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 09:47

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir