İnşaat Malzemelerine Yeni Fiyat İstendi

banner88

Son günlerde hızlı bir şekilde fiyatı yükselen inşaat ve yapı malzemelerinden dolayı bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların büyük sıkıntılar çektiğini belirten

İnşaat Malzemelerine Yeni Fiyat İstendi

Son günlerde hızlı bir şekilde fiyatı yükselen inşaat ve yapı malzemelerinden dolayı bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların büyük sıkıntılar çektiğini belirten Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO)  Başkanımız İsmail Akçay, taahhüt edilen işlerin tamamında yüklenici firmaların büyük zararlarla karşı karşıya kaldığını, bu yüzden yeni bir fiyat farkı kararnamesinin çıkarılması gerektiğini söyledi.

banner90
2021 yılında inşaat ve yapı malzemelerine açıklanan enflasyon oranından daha fazla zam geldiğini ifade eden Başkan Akçay, ‘Ekonomimizin en önemli dinamiklerinden olan inşaat sektörünün ana malzemelerinden olan demir ve çimentoda fiyatlar rekor artışla yüzde 130’ları aşan seviyelere yükseldi. Türkiye ekonomisinin ve iş gücünün lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün, Türkiye ekonomisine sağladığı katma değer ve istihdam alanı ile stratejik bir sektör olduğunu hepimiz yakından biliyoruz. Sektör temsilcilerinin tüm mücadelelerine rağmen demir, çimento ve betonda fiyat artışlarının devam ediyor ve bakanlık tarafından belirlenen birim fiyatların bugün itibari ile toptan piyasa fiyatlarının çok altında kaldığı görülmektedir.

Tefe ve Tüfe Oranında Verilen Fiyat Farkları Piyasa Fiyatlarının Çok Altında Kaldı’

İnşaat girdilerinde yaşanan fahiş fiyat artışları ile birlikte demir, çimento ve beton fiyatları çok hızlı yükseldi buna rağmen ise ihaleli işlerde Tefe ve Tüfe oranında verilen fiyat farklarının serbest piyasa fiyatlarının çok altında kaldı. Ortaya çıkan bu durum ise taahhüt edilen işlerin tamamında yüklenici firmaları büyük zararlarla karşı karşıya bıraktı.

Sektör temsilcilerimizin yaşanan bu olumsuz durumu en az kayıpla atlatabilmesi ve ticari faaliyetlerine devam ettirebilmesi için bu fahiş fiyat artışlarının Rekabet Kurumu tarafından incelenmesini, taahhütle yapılan işleri kapsayacak şekilde yeni bir fiyat farkı kararnamesi veya tasviye kararnamesi çıkarılmasının zaruri ihtiyaç haline geldiğini düşünmekteyiz.

Bizler sektör temsilcilerimizin bu taleplerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu aracılığı ile ilgili bakanlığımıza ileterek gerekli çalışmaların yapılmasını talep ettik. Ben bir kez daha  TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğluna iş dünyamızın taleplerine karşılık her zaman göstermiş olduğu yakın ilgi ve alaka için sektör temsilcilerimiz adına  teşekkürlerimi iletiyorum.

  İnşallah taleplerimize karşılık bulacak ve yeni bir fiyat farkı kararnamesi çıkarılarak sektörümüzün yaşamış olduğu bu sıkıntı süreçte  çözüme kavuşacaktır. ’şeklinde konuştu.

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir