Çalışan Gazeteciler Basın Bayramı Mesajları

banner88

24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız olarak kabul görmektedir.

Çalışan Gazeteciler Basın Bayramı Mesajları

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, 24 Temmuz Basın Bayramı Dolayısıyla Bir Kutlama Mesajı Yayımladı.

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanmaktadır.Toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi görev sayarak çalışmalarını yürüten basın, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden ve demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından birisidir.

Toplumun geniş kesimlerine bilgi akışının sağlanmasında önemli bir misyonu yerine getiren ve kamusal bir güç olan basının özgür, tarafsız, toplum ve Ülke menfaatleri konusunda duyarlılık gözeten bir anlayışla hizmet etmesi çok büyük bir önem taşımaktadır.

Türk basınında sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümünde, mesai kavramı gözetmeden, özverili şekilde görevlerini ifa etmeye çalışan tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Gümüşhane Üniversite Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek  Basın Bayramını Kutladı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Türk basınında sansürün kaldırılmasının 111’inci yıl dönümünde tüm basın mensuplarımızın ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını’ kutlayan bir mesaj yayımladı.

Rektörümüz yayımladığı mesajında şunları söyledi: “24 Temmuz 1908 tarihi bizler için Türk basınında sansürün kaldırılması ve ifade özgürlüğünün sağlanması adına önemli bir yere sahiptir. Türlü baskılardan ve engellemelerden sıyrılarak vatandaşlarımızı bilgilendirme amacı taşıyan basınımız, dün olduğu gibi bugün de mücadelesini aynı aşkla yapma gayreti içerisindedir. Bu nedenle de her yıl 24 Temmuz günü güzide basınımız için ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Günümüzde hızla gelişen ve etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bizleri anlık olarak bilgilendiriyor. Kişisel hak ve özgürlükleri temel alarak, tarafsız bir anlayışla çalışmalarını yürüten basınımız, toplumumuzun en önemli güvencelerinden biridir. Bundan dolayı vatandaşlarımızın haber alma hakkını hayata geçirme gayretiyle zor şartlarda görev yapan başta Gümüşhane basın mensuplarımız olmak üzere tüm basın kuruluşlarımızın ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını’ tebrik ediyor, çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyorum.”

Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir Basın Bayramı Mesajı

banner90
Belediye Başkanı Evren Evrim ÖZDEMİR, 24 Temmuz Basın Bayramı günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Torul Belediye Başkanı mesajında; "Basın, demokrasinin hayat damarı niteliğindeki kurumlarından birisidir. Bu yüzden demokrasilerin kusursuz bir biçimde işletilebilmesi sürecinde basının çok önemli sorumlulukları vardır. Özgür, tarafsız, meslek ahlakını özümsemiş ve kamu yararından başka gayesi olmayan bir basın ve bu doğrultuda görev yapan gazeteciler, bilinmelidir ki kamunun vicdanını temsil ederler. 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlarken, görevi başında hayatını kaybeden basın şehitlerini rahmet ve minnetle anıyor, tüm basın mensubu kardeşlerime sağlık, sıhhat ve başarılarla dolu nice yıllar diliyorum." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 11:41

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir