Gümüşhane’de Turistlik Evler Kaçak Çıktı

banner88

Gümüşhane’nin Merkeze bağlı Taşköprü yaylasında 2 yıl önce aynı mimari yapıda yan yana inşa edilen 6 evin kaçak yapı olduğu anlaşıldı. Mimarileri yapılarıyla turistlerin dikkatini çeken 6 yayla evinin kaçak yapılanma olduğundan yetkililer tarafından kaçak yapılanma olan evlerin hakkında yasal işlem yapılmasına başlandı.

Gümüşhane’de 6 Akraba kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta olan Taşköprü yaylasında iki yıl önce yayla ve doğaya uygun yapıda Evlerin yağan yoğun kar yağışına kara karşı dayanıklı yapıda aynı mimaride yapılan yayla evlerine  ‘Yeşil Dam Evleri’ adı verildi. Yaylaya gelen Turistler, Dağcılar ve Çevre komşular Evlerin Otel veya Kiralık olup olmadığını bile soruluyordu.

Yeşil Dam Evlerinin Sahiplerinin Devletin Başlatmış olduğu  ‘imar Barışı’ uygulamasında ilgili kuruma başvurmalarının ardından Yaylaya çıkan kurum ekipleri yaptıkları inceleme sonucunda Evlerin iki yıl önce kaçak yapı olarak yapıldığını belirleyerek gerekli yasal işlemi uygulayarak tutanak tuttular.  

banner90
Ev sahiplerinden Ferit Kibar, Taşköprü Yaylası’na yapmak istediğimiz evlerin  “Biz bu otlağı, merayı bozmayalım diye geldik buraya, yarın içerisine, yarı keserek, hayvanların otlak alanlarına müdahale etmeyelim diye daha küçük çapta düşündük. Kendimiz şekillendirdik, doğaya uysun, doğal görüntüyü bozmasın diye düşündük. Yaylada yapılan evler böyle kötü görüntülü olmasın diye. Çok emek harcadık, 2016’da başladık, 2017’de bitirdik. Eşim Avrupa’ya gitmişti, orada görmüş bu şekil yapıları. Bize de böyle ev yapalım diye öneride bulundu. Şehirde yaptırdık, bunun içi tamamen ahşaptır. Dış kısmını sacdan yaptık, yağmurdan ve kardan korumak için. Biz 6 kişi bu evi yaptık, bu kadar kişi büyük bir ev yapıp çok daha ucuz bir maliyet çıkarabilirdik, ama dedik ki doğayla iç içe olsun, doğaya yakışan bir yapı olsun. İsviçre’de var, Alpler’de var, İtalya’da, bizim yaylalarımızda neden olmasın. Bu kadar yapının bir arada olması da tabi ilgi çekti, gelenler 'Burası tesis mi, otel mi?' diye soruyor. Çocukluğumuz burada geçti, bir hevesle yola çıktık. Jandarma da yeni yapı olduğunu düşünerek buraya geldi, fakat biz bu evleri İmar Barışı çıkmadan yaptırmıştık" dedi.

Komşusu Lütfü Karaağaçlı da "Bu yaz çok geldik buraya, arkadaşımızın evini kullandık. Normal evler gibi değil gerçekten, sıra dışı ve hoş yapılmış, tabiata uydurulmuş. Sürekli gelip kalıyoruz, memnunuz biz buradan. Otele benzetiyorlar burayı, ama otel değil, arkadaşlar kendilerine yaptılar, biz de yapımına yardım ettik, gelip kalıyoruz, biz otel gibi kullanıyoruz" diye konuştu.

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir