İzdes Koordinasyon toplantısı yapıldı.

banner88

İçişleri Bakanlığımız, kamu hizmetlerinin kaliteli, hızlı, verimli ve ekonomik bir şekilde sunulması, yönetimde katılımın sağlanması, brokratik süreç ve işlemlerin azaltılarak vatandaş memnuniyetini esas alan yönetim anlayışının ortaya konulması amacıyla, Sayın bakanımız Süleyman Soylu'nun talimatıyla başlatılan İzleme Değerlendirme Projesi’nin (İZDES) yereldeki çalışmalarının değerlendirilmesi amacıyla, Gümüşhane'ye gelen İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Vali Sayın Kamuran Taşbilek'i makamında ziyaret ederek, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

İzdes Koordinasyon toplantısı yapıldı.

İZDES Çalışmaları kapsamında, İçişleri Bakan Yardımcımız ve beraberindeki bürokratlar, İçişleri Bakanlığı bağlı birimler ile Valilik birimleri yetkililerinin katılımıyla, Valilik toplantı salonunda değerlendirme ve Koordinasyon toplantısı yapıldı.
Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında ilk olarak söz alan Sayın Valimiz, “Sayın Bakanımızın ilimize teşrifleri ile Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun uygulamaya koydukları İZDES projesinin taşra teşkilatları üzerinde izleme ve değerlendirmesi çalışmalarının bir parçası olarak Sayın Bakanımızın koordinasyonunda İZDES ekibimizin teşrifleri ile bugün bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda Sayın Bakanımızın değerli tecrübelerini ve İZDES’ in felsefesi ile alakalı gerekli çalışmaları yaptık. Değerli Bakanımız hem İZDES hem de ülkemizin önemli meseleleri ile alakalı olarak sizlere basın mensuplarımıza bilgi vermek istedi. Çünkü bakanlığımızın temel prensibi şeffaflık,  katılımcılık, birlikte yönetim anlayışı uygulaması şeklinde gerçekleşiyor. Sayın Bakanımız Tayyib Sabri beyefendi hem Gümüşhane’mize mesajları iletmek hem de İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun selamını iletmek, İZDES uygulamasını, bütün uygulamalarımızı, ülkemiz genel meseleleri ile alakalı bilgilendirmek amacı ile basın toplantısı düzenlemek istediler. Ben kendilerine tekrar teşriflerinden dolayı bütün Gümüşhaneliler adına hoş geldiniz diyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Düzenlenen basın toplantısında İZDES projesi hakkında bilgi vererek, bakanlık çalışmalarını yerinde görmek için kente geldiğini söyleyen İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Tayyip Sabri Erdil, “Geçtiğimiz 4-5 aylık sürede bakan yardımcılarıyla birlikte 27 ayrı ili ziyaret ettikleri bilgisini paylaşan Sayın Bakan Yardımcımız, ziyarette kentteki sivil toplum kuruluşları ile de bir araya gelerek hizmet alan birimlerle bakanlık hizmetlerini karşılıklı değerlendirme imkanı bulacaklarını belirtti. Türkiye'de terörle mücadele konusunda geçen yıl çok önemli çalışmalar yapıldığının altını çizen Sayın Bakan Yardımcımız, bu çalışmalarla PKK, DHKP-C ve FETÖ'nün Türkiye'de eylem yapma kapasitesinin büyük ölçüde etkisiz hale getirildiğini vurguladı.”
Sayın Bakan Yardımcımız, geçen yıl içerisinde bin 746 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisini paylaşarak şöyle devam etti: "Jandarma, Emniyet ve kolluk kuvvetlerimizin terörle mücadele eden birimleri doğu ve güneydoğu ile ilgili yerlerdeki operasyonlarla bin 746 teröristi etkisiz hale getirdi ve 361 terör eylemi önlendi. Sadece geçen bir ayda istihbarat ve denetimler sonucu 12 eylem önlendi. Terör örgütüne katılım geçen bir yıl içerisinde çok yüksek oranda azaltıldı. Geçen bir ay içerisinde terör örgütüne katılım bir sayısında kaldı. Yıl içerisinde teröre katılımda 300 civarında. Buna karşılık Türkiye'de ikna süreçleri, takipler ve özellikle ailelerin yardım talepleri çerçevesinde 380 terörist ikna edilerek kolluk kuvvetlerimize ve adli makamlarımıza teslim oldu. Artık Türkiye'de özelikle PKK terörünün oluşturduğu tehdit ve risk büyük ölçüde etkisiz hale getirildi."

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın enerji, yüksek kapasite ve iradesinin bu sonuçlara ulaşılmasında önemli etkisi olduğuna dikkati çekti. Sayın Bakan Yardımcımız, Türkiye'nin önemli sorumlarından bir tanesinin de trafik kazaları ve kazalar sonucu oluşan zarar ziyan olduğuna dikkati çekerek, kazaların azaltılması için önemli iyileştirme ve tedbirler geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

banner90
Yapılan çalışmalar neticesinde son 3 aylık sürede trafik kazalarında yüzde 34 civarında iyileşme ve azalma olduğu bilgisini veren Sayın Bakan Yardımcımız, şunları kaydetti: "Son 3 ay içerisinde ölümlü kazalarda yüzde 27 azalma oldu. Ancak buna rağmen 2018 yılı içerisinde trafikten kaybettiğimiz vatandaş sayımız 7 bin 400 küsür arkadaşımız. 2017'deki rakam 9 bin civarındaydı. Bunu ifade etmek bile bize ürkütücü geliyor. Terörde kaybettiğimiz insandan çok daha fazla trafikte insan kaybediyoruz. 2018'de 303 bin kişi trafik kazlarında yaralandı. 46.5 milyar lira maddi kaybımız var. Trafik Türkiye'nin önemli bir sorunu. O istikamette de biz önlemler alıp, tedbirleri artırıp çalışmaları büyük bir titizlikle sürdüreceğiz.”
Uyuşturucu ile mücadelede gelinen noktayı da anlatan Sayın Bakan Yardımcımız, “Uyuşturucu Türkiye’de hem gençlerimizi hem geleceğimizi tehdit eden önemli bir risk ve tehdit. Hem de Türkiye’de terörü besleyen finanse eden önemli bir kaynak. O istikamette bir yıla yakın bir süredir İçişleri Bakanlığı olarak bizler özellikle uyuşturucu arzı ve lojistiğini kontrol altına almak ve önlemek için çok yüksek bir eylem ve operasyon kapasitesi ortaya koyduk. Bu geçen bir yıl içerisinde 140 bin operasyon  yapıldı. 203 bin vatandaş gözaltına alındı. 23 bin küsür vatandaş tutuklandı. Vatandaş diyorum. Çantacı, uyuşturucu satıcısı vs. Bu süre içerisinde 20 tonun üstünde eroin. Sadece geçen 3 ay içerisinde 17 ton uyuşturucu yakalandı. Geçen pazartesi günü için 7 ton esrar yakalandı. Sentetik uyuşturucu da dahil Türkiye  uyuşturucu malzemeleri toplama ve uyuşturucu lojistiği üzerinde çok etkin olan dünyada 2'inci ülke. Malzeme toplayan 2'inci ülke konumunda. Avrupa’da en çok malzeme toplayan ülkedir. Avrupa’nın topladığının 2 katı uyuşturucu malzeme topluyor Türkiye. Yaklaşık 3.5 milyar liranın ütünde maddi değeri olan malzeme toplandı. Çok şükür yüksek operasyon, yakın takip ve kontrol çalışması ile Türkiye geçen bir yıl içerisinde uyuşturucuda önemli bir başarı sağladı” bilgilerini paylaştı.
İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Tayyip Sabri Erdil, Gümüşhane’deki programı kapsamında Valiliğimiz birimlerinden AÇIK KAPI, İl Nüfus Müdürlüğü, GAMER ve diğer birimlerimize ziyarette bulundu.
Program kapsamında Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İl İZDES Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantı bitiminde Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Halil İbrahim Zeybek’e Sayın Valimiz’ le ziyaret gerçekleştiren Sayın Bakan Yardımcımız, devamında şehir merkezinde esnafları ziyaret ederek sohbet etti. Sayın Bakan Yardımcımız, Sayın Valimizle beraber 2017 yılında yaz tatilini geçirmek üzere memleketi Gümüşhane’ye gelirken Tunceli’de terör örgütü mensupları tarafından kaçırılarak şehit edilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit ve annesi Gülay Yılmaz’ı Torul ilçe merkezindeki evlerinde akşam saatlerinde ziyaret etti. Program sonrasında Sayın Bakan Yardımcımız ilimizden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 16:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir