Gümüşhane’de Yeni MR Cihazı Hizmette

banner88

Gümüşhane Devlet Hastanesinde kurulumu yapılan Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) cihazı hizmet vermeye başladı.

Gümüşhane’de Yeni  MR Cihazı Hizmette

Daha önce yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinde hizmet veren MR cihazının sözleşme süresinin bitmesi nedeniyle bu kez mevcut Gümüşhane Devlet Hastanesi için ihale edilen MR cihazı kuruldu.

Hafta başında denemeleri yapıldıktan sonra vatandaşların hizmetine sunulan cihazın eski cihaza göre teknik özelliklerinin daha üstün olduğu öğrenilirken, yaklaşık 1 ay boyunca hizmet veremeyen MR ünitesi nedeniyle bir müddet yoğunluk yaşanması ve ardından rutin sürece dönülmesi bekleniyor.

banner90
Mevcut hastane binasının alt katında fiziki olarak yeniden dizayn edilen alanda kurulan MR cihazı ferah ve konforlu bir ortamda vatandaşların hizmetine sunulurken, eski cihaza göre daha fazla özelliği bulunan yeni MR cihazındaki bazı özellikle şöyle: “Böbrek rahatsızlığı olan hastalar için kanal arterleri ilaçsız görüntülenebilecek 3 boyutlu MR hizmeti verilecek. Prostat hastaları için prostata yönelik özel MR çekimi yapılacak. Özellikle çocukların MR korkularını yenmelerini sağlayarak %80 sıfır sessiz özelliğe sahip. 150 kilograma kadar hastalar MR cihazına girebiliyor. 3 boyutlu MR Anjiografi yapma özelliği. MR çekim süreleri daha kısa olup. Kaliteli görüntüleme yapılacak. Meme MR çekimlerinde kimetik eğir yapılarak hastalığın evrelemesi yapılabilecek. MR anjiografilerde 3 boyutlu çekimler yapılıp yüzde kaç darlık olduğu damarsal yapılarda plakformasyonu olup olmadığı görülebilecek”

KAYNAK: Gümüşhane Gn.Tr

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir