Gümüşhane’de Solucan Gübresi yaygınlaşıyor

banner88

Gümüşhane’de organik tarımın verimli olabilmesi için başlatılan ‘solucan Gübresinin yaygınlaştırılmak’ için başlatılan projelerde Gümüşhane’de 5 girişimcinin başvuruları kabul edildi. Girişimciler şimdilik küçük ölçekli tesislerde ‘solucan gübre üretimine başlandı.

Gümüşhane’de Solucan Gübresi yaygınlaşıyor

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeye Doğu Karadeniz projesi bölge kalkınma idare Başkanlığı (DOKAP) tarafından projeler desteklendi. ‘Solucan Gübresi üretimine ilk olarak Gümüşhane’de başlandı. Solucan Gübre tesisi Şiran İlçesinde Bayram Özel tarafından  kuruldu. Özel , sayısı 1 milyona ulaşan solucanlarla gübre üretimine başladı. Özel, tesisinde profesyonel bir şekilde organik ürünler üretmeyi hedeflediklerini söyledi

'ÜRÜNLER DOĞAL TAT VE LEZZETİNE KAVUŞUYOR'

banner90

Solucan gübresinin verimliliği artırdığını belirten Bayram Özel, "DOKAP ve Tarım İl Müdürlüğümüz vasıtasıyla amatörlükten başlayıp, profesyonel sisteme geçiş yaptık. Elimizden geldiği kadar kimyasal gübreyi tamamen kaldırıp, organik sisteme geçebilmek için uğraşlar vermeye çalışıyoruz. Kendi ürünlerimiz üzerinde uygulama yaptık. Solucan gübresinin verimliliği artırdığını gördük. Bizim buradaki amacımız, eski sistemde olduğu gibi, yani geleneksel tarımda yakalanan tat, aroma ve lezzeti yakalayabilmek. Bölgemiz organik tarım bölgesi ilan edildi. Biz de buna öncü olmaya çalışıyoruz. Daha profesyonel üretim için devlet desteği her zaman şart" dedi.

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir