Gümüşhane’de Maden Ocağında Atık Boru Patlamasına Açıklama

banner88

Gümüşhane’nin Merkeze bağlı Karamustafa Köyünde Özel Maden İşletmesinin bozun durma tankından atık barajına taşınan borunun kopma sonucunda Dereye karışan kirli suyla ilgili resmi açıklama Gümüşhane Valiliğinden geldi.

Gümüşhane’de Maden Ocağında Atık Boru Patlamasına Açıklama

Gümüşhane’de  Karamustafa  Köyünde dün akşam saatlerinde Maden işletmesinin bozundurma  tankından atık baraja  taşıyan borunun kopma sonucunda  tanktan  çevre yayılan kimyasal maddeler ve kirli sular barajın kenarında temiz yüzey sularının ve yağmur sularının taşınması için yapılan kucaklama kanalından  dereye ulaşan Kirli atık ve kimyasalların  duyulması halinde Gümüşhane’de Resmi kurumlar alarma geçerek  sudan numuneler alınarak laboratuvarlara incelenmesi için gönderildi.

Gümüşhane Valiliğinden Olayla ilgili Açıklama

banner90
Gümüşhane valiliğinden yapılan resmi açıklamada Karamustafa Köyünde Maden işletmesine ait baraja taşınan kimyasal ve kirli su borusunun kopması sonucunda yaklaşık 2 saat önce Maden işletmesinin yetkililerinin müdahalesiyle giderildiği ve kuşaklama kanalına akan suların kesildiğini açıkladı. Açıklamada derede oluşan kirliliğin hangi boyutta olduğu ve oluşturabileceği etkiler yönünden detaylı incelemelere başlandığı, gerekli tüm tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından alındığı, vatandaşlara da gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı ve yasal açıdan da yapılması gereken işlemlerin tesis edileceği kaydedildi.

Olayı sosyal medya hesabından duyuran Gümüşhane TEMA İl temsilcisi Yusuf Oral, madende akşam saatlerinde atık barajına atık transferi için döşenen boruda meydana gelen patlamanın çevre felaketine neden olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda da benzer felaketlerin yaşandığı işletmede çevre sağlığından uzak yeterli önlemler alınmadan çalışmalara devam ediliyor. Yapılan onca uyarılara rağmen dikkat edilmemesi TEMA Vakfı temsilciliği olarak Gümüşhane ve bölge halkı adına ciddi endişe duymamıza neden olmaktadır. Maden işletmesinde cevher zenginleştirmek için yapılan siyanür liçi sonrası atık barajına gönderilen ve yüksek miktarda ağır metal içerikli atık çevreye yayılarak Karamustafa deresine ulaşmış durumdadır. Siyanür her ne kadar farklı kimyasallarla bozundurulmuş olsa da siyanür içermesi yüksek olasılıktadır. Konuyla ilgili olarak ilgili kurumların acilen vadi boyunca Karamustafa'dan Torul barajına kadar dereden su kullanımını direk ve dolaylı yollardan engellemesi gerekmektedir. Benzer çevre felaketlerinin yaşanmaması için ivedi olarak denetim ve kontrollerin yapılması gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 12:21

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir