Gümüşhane’de Hasta Sayısı Artıyor

banner88

Gümüşhane’nin Merkeze Bağlı Dibekli Köyünde Köyün şebeke suyundan kaynaklandığı tahmin edilen köylülerin Kusma ve İshal şikâyetleri gün gittikçe artıyor. Gümüşhane Devlet Hastanesinde Dibekli köyünden müracaat eden hasta sayısı 145’şe çıktı.

Gümüşhane’de Hasta Sayısı Artıyor

Gümüşhane’nin Merkez Dibekli Köyünde Geçen Hafta Köy Sakinlerinde başlayan Kusma ve İshal tatsızlığının ardından Köyde harekete geçen Gümüşhane Valiliği Özel İdare Ekiplerinin yanı sıra Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Köyün içme suyundan aldıkları numuneler sonunda köyün içme suyunda ekoli ve koliform bakteriye rastlandı.

Köyün İçme Suyunda Dereden köyün içme suyu deposuna bağlanan hatlarda kirlilik neden olduğunu tespit etti yetkililer.

Vakalarının hızla artmasıyla birlikte İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin her su kaynağından ve şebekeden numune aldığı, süper klorlama yaptığı köyde son olarak ikinci su kaynağı olan sondaj kuyusundan alınan su numunelerinde de yüksek oranda ekoli ve koliform bakteriye rastlandı.

Bugüne kadar köyden başlıca ishal, halsizlik, sancı, bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme belirtileriyle Gümüşhane Devlet Hastanesinde müracaat eden vatandaş sayısı 145’e yükselirken, hastanede bir kişinin yatarak tedavi edildiği, diğer hastaların tedavileri ayaktan düzenlenerek taburcu edildiği bildirildi.

banner90
Gümüşhane devlet hastanesi başhekimi Ertuğrul Acil Gümüş koza Gazetesi Muhabirine  yaptığı açıklamada, ”Dün saat 12.000 itibariyle sayının 142 ulaştığını, şikâyetlerin 1-2 gün daha sürebileceği tahmin ediyorum ”ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler 5 Temmuz’da başlayan olayın ardından bölgede sürekli numuneler alıp klorlama çalışması yaparken İl Özel İdaresi ekipleri de salgına sebep olan sondaj kuyusunda kirlenme sebebinin tespit edilmesinin ardından temizleme çalışmalarına devam ediyor.

İki kaynaktan beslenen şebeke suyunun 2. kaynağı olan sondaj kuyusundan alınan numune örneklerinde yüksek oranda ekoli ve koliform bakteri rastlanmasının ardından sondaj kuyusunun suyu kesilerek devre dışı bırakılmıştı.Drenajdan gelen su depoya verilerek süper klorlamaya tabi tutulup otomatik klorlama cihazının devreye alınmasının ardından kaptaj temizliği ve güvenliği çalışmaları devam ettiriliyor.

Ayrıca köy çeşmelerinden içilebilir olanlar ile şebeke suyunun kaynatılıp soğutularak kullanılması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesi de sağlandı.

Bugüne kadar köyden başlıca ishal, halsizlik, sancı, bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme şikayetleriyle Gümüşhane Devlet Hastanesine müracaat eden vatandaş sayısı 145’e yükselirken, hastanede bir kişinin yatarak tedavi edildiği, diğer hastaların tedavileri ayaktan düzenlenerek taburcu edildiği bildirildi. Konuyla ilgili Valilik’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İki kaynaktan beslenen şebeke suyunun 2. Kaynağı olan sondaj kuyusundan alınan numune örneklerinde yüksek oranda Ecoli ve koliform bakteri rastlanması nedeniyle sondaj kuyu suyu kesilerek devre dışı bırakıldı. Diğer kaynak ana su deposu verilerek Süper klorlamaya tabi tutuldu ve daha sonra otomatik klorlama cihazı devreye sokuldu. Aynı zamanda özel idare ekiplerince sondaj kuyusunun kirlenme sebebi tespit edildi temizleme çalışmalarına başlandı. Beraberinde diğer su kaynağının kaptaj temizliği ve güvenliği çalışmalarına devam edildi. Ayrıca köy çeşmelerinden içilebilir olanlar ile şebeke suyunun kaynatılıp soğutularak kullanılması hususunda halkın bilgilendirilmesi sağlandı.  09.07.2019 tarihi 16.00 saat'i itibarı ile hastanemize başvuran toplam hasta sayısı 145 olup, bunların bir kişisi yatarak tedaviye alındı, Kamuoyuna duyurulur ”

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir