Gümüşhane’de Gelecek Var!

banner88

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) gerçekleştirdiği Müşterek Meslek Komitesi toplantısında ,bir kez daha ’Burası Türkiye Burada İş Var ‘’ sloganı ile yürütülen ‘İstihdam Seferberliği 2019’ u masaya yatırdı.

Gümüşhane’de Gelecek Var!

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO)  gerçekleştirdiği  Müşterek Meslek Komitesi toplantısında ,bir kez daha ’Burası Türkiye Burada İş Var ‘’ sloganı ile yürütülen   ‘İstihdam Seferberliği 2019’ u masaya yatırdı.

GTSO Meslek Komitesi,  Meclis Üyeleri,  İŞKUR İl Müdürü Hikmet Kara ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Eyüp İslamoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen  toplanın açılış konuşmasını yaparak tüm  katılımcılara  İstihdam Seferberliği 2019’a verdikleri destek için teşekkür eden GTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane İş Dünyasının  ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kampanyasına verdiği desteğin her geçen gün aratarak devam edeceğine inancının tam olduğunu söyledi.

‘ İstihdam Seferberliği 2019’ hakkında yapılan yasal düzenlemenin Meclisten geçtiğini  ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği günden itibaren Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak,  yasalaşan bu teşvik paketine tam destek verdiklerini belirten Başkan Akçay,  üyelerimizin  ve Gümüşhane İş dünyasının bu teşvik paketinden yeterli bilgiye sahip olması  ve  en üst düzeyde faydalanması amacıyla var güçleriyle  çalıştıklarını vurguladı.

Yürüttükleri çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan Akçay; ‘’ Bu süreçte ilk olarak hazırlamış olduğumuz basın duyurularını şehrimiz basın yayın organları ile ulusal basınla paylaşıp, yine hazırlamış olduğumuz afiş ve tanıtıcı materyalleri şehrimizdeki işyerleri ve muhtelif alanlara astık. Yine ulusal yayın yapan bir televizyon programına katılarak ‘İstihdam Seferberliği 2019’ hakkında tüm izleyicilerimizi bilgilendirerek iş dünyamızı istihdam seferberliğine davet ettik.

‘Amacımız Katılımı ve Faydalanmayı En Üst Seviyelere Taşıyabilmek’

Bu toplantımızda da Meclis ve Meslek Komitesi üyelerimizi bir araya getirerek gerçekleştirmiş olduğumuz Müşterek Meslek Komitesi toplantısında iş dünyamızın bu teşvik paketinden en iyi şekilde yararlanması ve İstihdam Seferberliği 2019 teşvikleri hakkında merak ettikleri alanları cevaplamaya çalışacağız. Katılımcılarımız anlayamadıkları  bir  teşvik maddesi  içeriği olursa, bunları  bizleri kırmayarak toplantımıza katılan SGK ve İŞKUR İl müdürlerimize  sormaları  ve  kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmayı hedefledik.

Görüyorum ki çok da verimli bir toplantı oluyor. Teşvik paketi iş dünyası için çok önemli fırsatlar sunuyor. Ancak yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki iş dünyamız bu teşviklerin içeriği yeterince anlayamadığı için verimli bir şekilde kullanamıyor. Bizler de ortaya çıkan bu olumsuzluğu kaldırmak ve katılımı en üst seviyelere taşımak için GTSO olarak var gücümüzle çalışıyoruz ’dedi.

GTSO Başkanı İsmail Akçay açılış konuşmasının ardından ise ‘İstihdam Seferberliği 2019’  tanıtım videosu ve ilgili görsel materyalleri katılımcılarla paylaşarak teşvikler hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

‘İstihdam Seferberliği 2019 Hakkında Ne Merak Ediyorsanız Müdürlerimiz ve Uzmanlarımız Hazır’

İstihdam Seferberliği 2019’  hakkında da  gerçekleştirdiği sunumda Başkan Akçay’la  birlikte katılımcılara teşvik içeriğiyle ilgili destek kalemlerini anlatan  İŞKUR İl Müdürü Hikmet Kara ve SGK İl Müdürü Eyüp İslamoğlu, iş dünyasının   İstihdam Seferberliği 2019 hakkında merak ettikleri tüm soruları cevaplamaya ve iş dünyasının bu teşvik paketinden en süt seviyede yararlanması için yapılacak tüm çalışmalara  hazır olduklarını söyledi.

‘Arayın Uzmanlarımız İş Yerine Gelsin Özel Bilgi Versin’

Gümüşhane İŞKUR İl Müdürü ve SGK İl Müdürü tarafından da Gümüşhane İş dünyasına açık çek sunulduğunu ifade eden Başkan Akçay ‘’Değerli katılımcılar Müdürlerimiz sizlere açık çek sunuyor. Merak ettiğiniz her konuda kendilerini arayarak bilgi alabilir veya ilgili uzmanın işyerine gelerek sizleri iş yerinizde bilgilendirmesini isteyebilirsiniz. SGK ve İŞKUR’dan  uzman arkadaşlarımızda  ulaşabildikleri ölçüde işyerlerimizi ziyarete başlayacaklar. Bu güzel ve özel hizmetin  sözünü müdürlerimiz burada bize verdi ve sizler le de paylaştı. Bu hizmeti   ülkemizin  ve dünyanın  hiçbir yerinde bulamazsınız. Kendilerine bir kez daha verdikleri bu değerli destek için teşekkür ediyor, Burası Gümüşhane, Burada İş Var, Aş Var, Gelecek Var diyerek, tekrar  tüm iş dünyamızı İstihdam Seferberliği 2019 ‘a davet ediyorum’ ifadelerini kullandı

Daha sonra ’Burası Türkiye Burada İş Var ‘’ sloganı ile yürütülen   ‘İstihdam Seferberliği 2019’ konulu bir sunum  yaparak ve tanıtım öğelerini katılımcılarla paylaştı.

Bu süreçte ilk olarak hazırlamış olduğumuz basın duyurularını şehrimiz basın yayın organları ile ulusal basınla paylaşıp, yine hazırlamış olduğumuz afiş ve tanıtıcı materyalleri şehrimizdeki işyerleri ve muhtelif alanlara astık. Yine ulusal yayın yapan bir televizyon programına katılarak ‘İstihdam Seferberliği 2019’ hakkında tüm izleyicilerimizi bilgilendirerek  iş dünyamızı istihdam seferberliğine davet ettik. Bu toplantımızda  da Meclis ve Meslek Komitesi üyelerimizi bir araya getirerek yaptığımız Müşterek Meslek Komitesi toplantısında iş dünyamızın bu teşvik paketinden en iyi şekilde yararlanması  ve eğer aklına takılan bir soruları varsa burada bizleri kırmayarak toplantımıza katılan SGK ve İŞKUR İl müdürlerimize  sormaları  ve  İstihdam Seferberliği 2019’dan en üst düzeyde  yararlanarak istihdama katkı sunmaları için düzenledik. Görüyorum ki çok da verimli bir toplantı oluyor. Teşvik paketi  iş dünyası için çok önemli fırsatlar sunuyor. Ancak yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki  iş dünyamız bu teşviklerin içeriği yeterince anlayamadığı için verimli bir şekilde kullanamıyor. Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak  ’ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlatılan ve ‘’Burası Türkiye Burada İş Var ‘’ sloganı ile yürütülecek   ‘İstihdam Seferberliği 2019’ hakkında yapılan yasal düzenlemenin Meclisten geçtiğini ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

’Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganı ile yürürlüğe giren  ‘İstihdam Seferberliği 2019’’un yeni istihdam sağlayan işverenlere önemli fırsatlar sunduğunu belirten GTSO Başkanımız İsmail Akçay,  ‘’ 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına  istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar ve bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde de TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

 ‘8 Önemli Teşvik Var’

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

‘Sıfır Maliyetle Yeni Bir İstihdam’

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

banner90
‘Kısa Çalışma Ödeneği İle İstihdam Korunuyor’

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Ayrıca yine istihdam seferberliği 2019 kampanyasında aklınıza takılan bir konu olursa, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi odamızdan bilgi alabilirsiniz.

‘Teşviklerin İyice Anlaşılması ve Uygulanması Amacıyla Hep Birlikte Çalışmalıyız’

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Kurum kuruluş ve iş dünyamızın temsilcilerinin de katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. Yine ilimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız ve daha fazla istihdam için teşvik edici çalışmalar yürüteceğiz.

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

‘Türkiye’nin Gücüne ve Geleceğine Güvenin’

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz ’ifadelerini kullandı.

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir