Gümüşhane’de Ahilik Haftası Etkinliği

banner88

Gümüşhane’de Ahilik Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. 13. yüzyılda yaşayan Ahi Evran'ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası programında kutlama komitesi Valimiz Sayın Kamuran TAŞBİLEK'i makamında ziyaret etti.

Gümüşhane’de Ahilik Haftası Etkinliği

Gümüşhane’de Ahilik Haftası  nedeniyle  çeşitli etkinlikler düzenlendi. 13. yüzyılda yaşayan Ahi Evran'ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası programında kutlama komitesi Vali Kamuran TAŞBİLEK'i makamında ziyaret etti.

Makam ziyaretinde yılın ahisi seçilen Lütfullah GÜRSES’e, yılın kalfası seçilen Mustafa DEMET'e, yılın çırağı seçilen Furkan GÜRSES'e kaftanları giydirildi, plaketleri verildi. Ticaret Bakanımız  Ruhsar PEKCAN imzasıyla gönderilen belgeler takdim edildi.

banner90
Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Gümüşhane valisi  Kamuran TAŞBİLEK, Ahiliğin Türk kültüründe çok özel bir anlamı olduğunu belirterek, “Ahilik,esnafın birlikteliğini, beraberliğini, kaynaşmasını, kültürünü öne çıkaran, esnafın okulu olan bir kavramdır. Bu da Ahi Evran’dan itibaren ülkemizde, milletimizin esnaflık geleneğinde çok özel bir anlam ifade etmektedir. Bunun yansıması olarak Gümüşhane’mizde de çok değerli esnaflarımızı o gelenekten gelen ve o terbiye ile yetişen, temayüz ettiği bütün esnaflarımızca ve bütün ilimizce kabul edilen arkadaşlarımızı makamımızda misafir etmenin onurunu yaşıyoruz. Kendilerine bugüne kadarki esnaflık terbiyelerinden, esnaflık çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ahilik haftamızın Gümüşhane’mize ve bütün ülkemize, milletimize ve esnafımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ahilik Haftası nedeniyle  Vali  Taşbilek  ve beraberindeki heyet ile birlikte vatandaşlara Fatih Parkı'nda hazırlanan Ahilik Pilavı ve kavurmasını ikram etti. Programın ardından Gümüşhane valisi Kamuran Taşbilek , Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve beraberindeki heyet, esnaflara ziyaret gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 08:52

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir