Gümüşhane 17 Ağustos Depremini Unutmadı

Gümüşhane il Afet Müdürlüğü AFAD ekipleri tarafından 17 Ağustos Depreminin üzerinden 20 . yılı etkinliği Gümüşhane’de düzenlendi.

Gümüşhane 17 Ağustos Depremini Unutmadı

Gümüşhane il Afet Müdürlüğü AFAD ekipleri tarafından 17 Ağustos Depreminin üzerinden 20 . yılı etkinliği Gümüşhane’de düzenlendi.

Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından il Merkezinde Hasan Bey Mahallesi Muhtarlık binasında 17 Ağustos gölcük depremi 20.  Yıl anma Etkinliği düzenlendiği programına Gümüşhane valisi Kamuran Taş Bilek ve Belediye Başkanı Ercan Çimen katıldı.

2019 Afetlere hazırlık yılı kapsamında bu programı organize ettiklerini ifade eden AFAD İl müdür vekili Osman Taşdelen, “ 2019 Afetlere hazırlık yılı kapsamında bilgilendirme, tutum ve davranış değiştirme gibi temel hedefleri bulunan program her ay farklı konularla devam edecektir. Ağustos ayının ana teması Afet risklerini anlamak olarak belirlenmiştir. İlimiz coğrafi olarak dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olduğundan birçok afet heyelan, kaya düşmesi, su düşmesi ve çığ gibi riskler taşımaktadır. Bu nedenle konutlarını yapan vatandaşlarımızın arsanın her hangi bir afet riski taşıyıp taşımadığını, eğer afet riski taşıyorsa önlem almak amacı ile belediyelere ve il özel idaresine müracaat etmeleri gerekmektedir. Ülke olarak her türlü afetlere açık bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu kapsamda Gümüşhane’de 2019 yılı içerisinde 3 bine yakın vatandaşımıza afetler konusunda bilinçlendirme eğitimleri verilmiştir” ifadelerini kullandı. Programda konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “ Yaşadığımız Ölümcül deprem yıkımları bize çok şeyler öğretti. Fakat çok daha özverili çalışmalar yapmamız lazım. O günden bu güne çok iyi noktalara geldik ama yeterli mi? Hayır. Deprem çok dinamik bir süreç. Bu dinamik sürece çok iyi tedbirler geliştirmek lazım. İnsan unsurlarıyla yapılan yanlışların önüne geçilmesi lazım. Devlet büyüklerimizin gayretleri de bu yönde. İnsanlarımız zarar görmesin, oluşabilecek zararları en az düzeye indirmek asıl gayemiz. Bu yılda Afetlere hazırlık yılı ilan edildi Bakanlık tarafınca. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da çok ciddi bakışı var. Depreme afetlere yönelik. Hepimizi her daim talimatlandırdığı husus afetlere karşı dinamik olmak, özverili çalışmalarda bulunmak ve ülkemizi her konuda bilinçli bir hale gelmiş bir toplum haline getirmektir. Bu konuda bizlerde bugün bir mahalle bilgilendirme toplantısı yapmak istedik. İnşallah hayırlı özverili bir çalışma olur” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) hazırladığı ‘‘ Afete Hazırlık’’ konulu sunum Taşkın Okur tarafından gerçekleştirildi. Okur, gerçekleştirdiği sunumda 17 Ağustos 1999 depreminde yaşadıklarımızın bizim bu konuda yeteri kadar bilinçli olmadığımızı gösterdiğini belirterek afetlere hazırlıklı olmamız gerektiğini ve toplumda bir afet bilinci kültürü oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Sunumun ardından soru-cevap bölümünde konuşan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane’nin bu konuda rol model olması gerektiğini belirterek Gümüşhane’de ki Acil Toplanma Alanlarının ve müracaat edilecek yerlerin nereler olduğunu ve olası bir afet durumunda toplumun neler yapılacağını Gümüşhane halkına daha sıklıkla anlatılması gerektiğinin altını çizdi.

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

sanalbasin.com üyesidir