Erzurum’dan Özel Ekipler İncelemede

banner88

Gümüşhane’de geçmiş günlerde Yalçın, ailesine ait olan ağırda 20 büyükbaş hayvanın telef olmasının ardından dün gecede yalçın ailesine ait ağırda 2 hayvanın telef olmasının ardından Erzurum’dan özel bir ekip getirildi gerekli otopsi için.

Erzurum’dan Özel Ekipler İncelemede

Gümüşhane’nin Merkeze bağlı Yaylademir köyü  Sakinlerinden Nigar Yalçın  geçimlerini hayvancılıkla sağlayan Yalçın ailesine ait ağırda  geçtiğimiz günlerde bilinmeyen  bir nedenden dolayı 20 büyükbaş hayvan telef olmuştu. Gümüşhane Tarım ve Orman Müdürlüğü Ekipleri tarafından  ahırda yapılan incelemelerde ve dezenfeksiyon incelemelerinin ardından  aynı ahırda  kısa bir zaman içerisinde 2  büyükbaş hayvan daha  telef oldu.

Erzurum’dan Özel Ekip

Merkeze  Bağlı Yayldemir Köyünde  20 Büyükbaş hayvanın telef olmasının ardından 2 büyük hayvanın telef olmasının ardından harekete geçen yetkililer  sabah saatlerinde Erzurum Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü müdürlüğünden gelen patalog ve uzmanlardan oluşan heyet telef olan 2 hayvanı otopsi yaparak karaciğer ve böbreklerinden numune aldı.

Zehirlenme şüphesiyle alınan numunelerin Ankara Etlik ve Erzurum Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderileceği öğrenilirken, tahlil sonuçlarının önümüzdeki hafta başında kesinleşmesi bekleniyor.

Hayvanların sahibi olan Nigar Yalçın’ın babası Nihat Ulutaş olayın üzüntüsünü yaşadıklarını, 21 hayvanın önceki gün, 2 hayvanın da dün gece telef olduğunu belirterek, “3 yıldır hayvancılık yapıyordu. Hayvanların nasıl öldüğünü bilmiyoruz. Ahırı da bu yıl yaptı” dedi.

“Korku içerisindeyiz”

Nigar Yalçın’ın eşi Yaşar Yalçın ise eşinin olayın ardından psikolojisinin bozulduğunu belirterek, “Hayvanlar dağdan geldi, ahıra koyduk. 21 tanesi ölü bulundu. Dün tekrar dezenfekte ettik, temizledik, yıkadık. Akşam yine ahıra koyduk hayvanları. Saat 17’de koyduk hayvanları. Saat 20.30-21 gibi geldik baktık ki 2 tane daha telef oldu. Hayvanları bu kez boşalttık. Korku içerisindeyiz. Hayvanlar dışarda kalıyor artık” dedi.

banner90
“Bu işi 30 yıldır yapıyoruz, başımıza böyle bir iş gelmedi”

Hayvanlara sigorta yaptırmadığını, sigorta maliyeti olan 41 bin lirayla yem ve saman aldığını kaydeden Yalçın, “O parayla 50 ton saman, 20 ton arpa aldım. Yem fiyatları çok yüksek zaten. Bu işi 30 yıldır yapıyoruz, başımıza böyle bir iş gelmedi. 65 hayvan için 41 bin lira sigorta bedeli çıkardılar” diye konuştu.

Hayvanların eşi Nigar Yalçın’ın üzerine olduğunu ifade eden Yalçın, “Onunla birlikte bu işi yapıyoruz. 23 hayvanımız gitti. Morali ve psikolojisi bozuk. Evde yatıyor. 200 bin lirayı aştı zararımız” şeklinde konuştu.

“30 tane kurbanlık hayvanım vardı 23’ü öldü”

Bu işi devam ettirmek istediklerini dile getiren Yalçın, “Devletimizden herhangi bir destek olunursa Allah razı olsun derim. Bu işi yapmak istiyoruz biz. Bu yıl ahırı yeni yaptık. Elimizdeki parayla yatırım yaptık. Ölen hayvanların hepsi kurbanlıktı. Beni maddi olarak ayakta tutacak hayvanlarım gitti. Toplam 65 hayvanım var. 30 tanesi kurbanlıktı. 23’ü öldü. Onlar elden gidince çok zorda kaldım” dedi.

“Kalan hayvanları bu soğukta dışarda bekletiyoruz”

Ahırı yeni yaptığını kaydeden Yalçın, “Zirai ahır. Havalandırmaları da var. Hava sıkışması diye ölmüş olabilir dediler ama havalandırmalar ve yan ahır açıktı. Dün akşam tüm pencereler açıktı, havalandırmalarda açıktı. Akşam 5’te hayvanları koyduk ahıra saat 9’da baktık öldüler. Kalan hayvanları bu soğukta dışarda bekletiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 21:59

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir