Başkan İsmail Akçay’dan Erzincan Gümüşhane Demiryolu Açıklaması

banner88

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin ihale edilmesi ve kamuoyunda dile getirilen farklı güzergah söylemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan İsmail Akçay’dan  Erzincan Gümüşhane Demiryolu Açıklaması

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin ihale edilmesi ve kamuoyunda dile getirilen farklı güzergah söylemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda dile getirilen farklı güzergah söylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirten GTSO Başkanı İsmail Akçay, ‘Değerli Rize Ticaret ve Sanayi Odası(RTSO) Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi hakkında yapmış olduğu açıklamaları üzüntü ile karşıladım.

RTSO Başkanımız açıklamasında kendisinin Rize Milliyetçisi olduğunu vurgulayarak, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu Projesinin yanlış bir hat olduğunu, doğrusunun ise  Rize güzergahında yapılacak bir hat olduğunu  bölgenin nüfus oranları üzerinden savunuyor.

Ulaşımda karayolundan  başka alternatifi olmayan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon   güzergahının, deniz yolu, havayolu, karayolu gibi zengin ulaşım yolları olan bölge ile  nüfus üzerinden mukayese edilmesi doğru değildir.

Bu yalnız biz düşüncesini benimseyen dar kapsamlı etnosentik nasyonalizm görüşüdür. Ülke ve toplumsal menfaatler düşünüldüğünde yeri de yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her zaman ülke olarak daha güçlü ve daha zenginleşmemizin yolunun ihracattan geçtiğini vurguluyor.

Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon  dolar’lık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır. Şuan proje ihalesi aşamasında Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi hattı aynı zamanda geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergahı olarak   kullanılmış ve bu hattı kullanan tüm medeniyet ve devletlere önemli kazanımlar sunmuştur.

Biz sadece ili ile değil ülkesi ile zengin olmak istiyoruz. Hem bölgesel hem de ülkemizin yüksek menfaatleri için geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret  güzergahı olarak kullanılan bu bölgeye yapılacak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve devam edecek demiryolu hattı en doğru ve güzergahtır ’’ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 23:42

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir