72 Saat’e Arıcılık Belgesi

banner88

Gümüşhane’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde düzenlenen ve 72 saat süren Arı Yetiştiriciliği Kursunda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

72 Saat’e Arıcılık Belgesi

Arı yetiştiriciliği kursuna 74 üretici müracaat ederken, 43 kursiyer programı başarı ile bitirerek sertifika almaya hak kazandı.

Teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen eğitimlerle kursiyerlere arı ırkları, arı biyolojisi, ana arı, polen, arı sütü, arı zehri, bal üretimi, arı hastalık ve zararlıları ile mücadele yöntemleri gibi konularda eğitimler verildi.

banner90
Gümüşhane’de arıcılık potansiyelini üretime dönüştürmek ve insanları iş sahibi yapmak için meslek edindirme kursları açarak kurslara katılan çiftçilerin eğitimle birlikte doğru bildikleri yanlışları terk ederek, doğru uygulamaları yapacaklarını kaydeden Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, “Arıcılık toprağa bağımlı kalmadan yapılabilen, fazla sermaye gerektirmeyen ve kısa zamanda gelir getiren bir üretimdir. Düzenlenen kurs sayesinde kursiyerlere 72 saat boyunca teorik ve uygulamalı eğitim vermek suretiyle nitelikli arı yetiştiricisi olmalarını sağlanarak, nitelikli arıcılar yanında bundan böyle organik bal üretimine de katkı sağlanmış olunacaktır” dedi.

Kurumun toplantı salonunda düzenlenen sertifika törenine İl Müdürü Edip Birşen, Şube Müdürleri ve çiftçiler katıldı. Kursiyerlere sertifikaları takdiminin ardında program sona erdi.

Kaynak Gümüşkoza

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 06:44

Salih ZENGİN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir