Yenikapı’da Gümüşhane Günlerinde Buluşalım

banner88

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) ev sahipliği yapacağı 8. Gümüşhane Tanıtım Günleri yeni kapıda 24-27 Ekim Tarihinde gerçekleştirilecektir.

Yenikapı’da Gümüşhane Günlerinde Buluşalım

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF)  ev sahipliği yapacağı 8. Gümüşhane Tanıtım Günleri yeni kapıda 24-27 Ekim Tarihinde gerçekleştirilecektir.

Yeni Kapıda bu yıl 8.si düzenlenecek olan ‘Gümüşhane tanıtım  Günlerine’ ev sahipliği yapacak olan İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyon Başkanı Vahit Olgun, Başkan Yardımcıları Abdulkerim Yıldız program öncesi resmi kurumları ziyaret ederek istişare toplantıları düzenlendi.

Federasyon Genel Başkanı Vahit Olgun ve Genel Başkan Yardımcıları ile Federasyonun Gümüşhane temsilcileriyle beraber Gümüşhane Basını ile 11 kardeşlerde  akşam yemeğinde  bir araya geldiler.

banner90
Her yıl geleneksel olarak İstanbul’da gerçekleştirilen Gümüşhane Tanıtım Günleri etkinliğinin bu yıl 8.sini 24-27 Ekim tarihleri arasında Yenikapı’da gerçekleştirileceklerini kaydeden Olgun, “İlk zamanlar İstanbul Feshane’de kapalı mekanda yapılıyordu. Büyükşehir Belediyesi hemşehri günlerini Maltepe ve Yenikapı’da gerçekleştiriyor. Maltepe’de bir yıl yapmıştık fakat istenen verim elde edilememişti. Biz de bu yıl Yenikapı’da yapmayı tasarladık. Yenikapı’da 3 farklı çadırda yapılacak etkinlik. Birisi kültür çadırı, tanıtımların yapıldığı, kurum ve kuruluşların içerisinde yer aldığı bir çadır. Diğeri yöresel ürünler çadırı ve yeme içme çadırı var” dedi.

Bu yıl sadece eğlenceye dönük değil kültüre yönelik programların olması yönünde de ortak bir fikirde buluştuklarını dile getiren Olgun, “Sempozyumlar, şiir dinletileri ve diğer kültürel etkinlikler bu yıl fazla olacak. Gümüşhane’yi sadece pestil ve kömesi ile anılan bir şehir olmaktan çıkarıp doğasıyla, turizmiyle, kültürüyle ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Saban, kotan, tırpan, ortak gibi tarım aletlerini götürüp orada sunumunu yapmak istiyoruz. Gudu yapımını canlı olarak yaptıracağız. Belediyelerimiz kendi yörelerinde yapılan ürünleri ustaları tarafından yapılmasını sağlayacak” diye konuştu.

Olgun’un konuşmasının ardından programa katılan Köse Belediye Başkanı Turgay Kesler, Arzular-Kabaköy Belediye Başkanı Çetin Rıza Tanış, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, ulusal haber ajansı ve gazete temsilcileri İstanbul Gümüşhane Günleriyle ilgili düşüncelerini aktardı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER
sanalbasin.com üyesidir